PROJELERİMİZ

ADIMINIZI YEŞİL ATIN PROJESİ (AYAP) EĞİTİMLERİ

“Adımınızı Yeşil Atın Projesi” ile İlçemiz sınırlarında yer alan tüm Resmi-Özel İlkokulların tüm 4. ve 5. sınıf öğrencileri enerji verimliliği, tasarrufu, sera etkisi ve iklim değişikliği konularında bilinçlendirilmiştir.

Eğitimlerimizde çevre, enerji ve su verimliliği, tasarruf bilinci, karbon ayak izi ve olumlu tüketim anlayışı gibi özel kavramlar hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerimizin, bu bilgileri aileleri, arkadaşları ve yakın çevreleri ile paylaşmaları, günlük hayatlarında uygulayabilecekleri küçük davranış değişiklikleri ile sera etkisi ve iklim değişikliğini konularında yeşil adımlar atan birer çevre gönüllüsü olmaları hedeflenmiştir.

İlçemizdeki ilkokul öğrencilerini enerji ve su verimliliği, sera etkisi, iklim değişikliği ve doğal kaynaklarımızın tasarruflu kullanımı konularında bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ve 18 Kasım 2013 tarihinde başlayan eğitimlerimizde; 2015 yılı sonuna kadar toplam 257 öğretmen ve 5980 öğrencimize ulaşılmıştır. Eğitimlerimizde toplam 6650 adet eğitim materyali (broşür ve kitapçık) öğrenci ve öğretmenlerimize dağıtılmıştır. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
ÇEVRE VE ATIK YÖNETİMİ PROJESİ
Kadıköy Belediyesi 2010-2014 yılı Stratejik Planı hedefleri arasında yer alan ve İlçemiz ilk ve orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin bilinçlenmesi ve atıkların kaynağında ayrı toplanmasının sağlanabilmesi amacıyla, 2014 yılında okullarda gerçekleştirilen Çevre ve Atık Yönetimi eğitimlerimizle 42 ilköğretim okulumuzda toplam 4803 öğrenci ve 97 öğretmene ulaşılmıştır.
 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN (AEEE) TOPLANMASI PROJESİ

Eğitimleri Belediyemiz tarafından toplanan elektrikli ve elektronik atıklar hakkında toplumun bilinçlendirilmesi için; 2014 yılında İlçemizdeki 13 okulda toplam 1437 öğrenci ve 54 öğretmene eğitim verilmiştir. Eğitimlerimizde; “Küçük Yeşil Adımlar” isimli çevre temalı kitabımızdan 1500 adet ve atık yönetimi broşürlerimizden ise toplam 6590 adet dağıtılmıştır.

AEEE Getirme Merkezi’ni Güney Kore’den ziyarete gelen 24 kişilik heyete konuyla ilgili yapılan çalışmalar aktarılmıştır.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ATIK YÖNETİMİ VE ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ (AYÇEP)

2010-2011 yıllarında 7-11 yaş ilköğretim öğrencilerini hedef alan proje; Çevre ve Çevre Kirliliği Türleri (hava, su, görsel, gürültü), İklim Değişikliği ve Etkileri, Atıkların yeniden kullanım ve geri dönüşüm yöntemleri ve Plastik torbalar zararları hakkında öğrencilerimize faydalı bilgiler vermektedir.

Amacımız tasarruf bilinci ve olumlu tüketim anlayışının (yeniden kullanılabilen ambalaj ve taşıma torbalarının kullanılması vb.) geliştirilerek; öğrencilerin yeniden kullanıma ve geri dönüşüme yöneltilmesi ve öğrendikleri konuları aileleri, arkadaşları ve yakınlarıyla paylaşmalarının sağlanmasıdır.
2011 yılında tamamladığımız İlköğretim Okulu öğrencilerini (7-11 yaş grubu) hedef alan AYÇEP projesiyle; çevre ve çevre kirliliği türleri (hava, su, görsel, gürültü), iklim değişikliği ve etkileri, atıkların yeniden kullanım ve geri dönüşüm yöntemleri ve Plastik torbalar zararları hakkında toplam 10.011 öğrenci ve 387 öğretmene bilgiler verilmiştir.

 

AYÇEP kapsamında eğitim verdiğimiz okullardan görüntüler

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

2010 VE 2011'DE PLASTİK TORBAYA HAYIR KAMPANYASI
2010 yılında başlattığımız “Plastik Torbaya Hayır Proje” kapsamında;
İlçemizde Ticari işletmelerin yoğun olduğu cadde ve sokaklar ile çarşı bölgelerinde 2.255 işletmeye tebligat yapılarak, mevcut taşıma amaçlı plastik torbalarını; çevre dostu ürünlere dönüştürmeleri konusunda; uyarıda bulunulmuştur. Yoğun yaya sirkülasyonunun olduğu cadde ve meydanlarda 15.000 adet bez torba ve broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ruhsat başvurusunda bulunan 230 işletmeye konuyla ilgili bilgi verilmiş, bölge kontrollerinde 2.200 işletme denetlenmiştir.

Haftalık periyotlar halinde Zabıta Ekiplerinin desteğiyle Semt Pazarlarında denetimler gerçekleştirilerek aykırı uygulamaların görüldüğü tezgah sahiplerine cezai işlem uygulanmıştır.

Erenköy semt pazarı bez torba dağıtımı

İlçemizdeki tüm semt pazarlarımızda plastik torba denetimlerimiz devam ediyor 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

HANELERDE SIFIR ATIK PROJESİ

2009 yılı Ağustos ayında başlayan ve 2010 yılı Nisan ayında tamamlanan “Hanelerde Sıfır Atık Projesi” kapsamında;

İlçemiz genelinde toplam 211 site ve toplu yerleşim alanında bulunan, 20.514 hanede, 82.136 kişiye, yerleşim alanlarında, Atık Bitkisel Yağların, Ambalaj Atıklarının, Atık Pillerin, Tadilat ve Moloz Atıklarının, Tekstil Atıklarının mevzuatlara uygun olarak diğer atıklardan ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.

 

 

 

 

Anasayfa | Mevzuat | Atık Kutum Nerde | Ambalaj Atıkları | Bitkisel Atık Yağları | Atık Pil ve Akümülatör | Genel Atık Yönetimi | Projelerimiz | Arşiv
Bilinçlendirme Çalışmaları | İklim Değişikliği | 360° Turlar | Faydalı Linkler | İletişim